× YIE HAKKINDA BAĞIŞÇILARIMIZ KAZANANLAR & KİTAPÇIKLAR MULTİMEDYA - FOTOĞRAFLAR - VİDEOLAR - SUNUMLAR - GERİ BİLDİRİM İLETİŞİM PROJE YÜKLE

Hakkımızda

 

YARINI İNŞA ET PROGRAMI NEDİR ?

 

TTGV, teknoloji ve inovasyon alanında kendi imkanlarının ötesinde yeni etki yaratmak isteyen bağışçı ve sponsorlara kaynak yöneten uzman bir kuruluş tecrübesi ve geliştirdiği yenilikçi modeller ile zengin, güvenilir ve şeffaf bir aracılık platformu sağlar.

 

TTGV ileride yeni becerilere sahip olması gerekecek, geleceğin işgücü ve ülkemizin yarınları olan öğrencilerimiz ve onları eğiten öğretmenlerimiz için dijital dönüşüm eğitim programını

“Yarını İnşa Et” adıyla başlatmıştır.

 

Programa 2018 yılı için Milli Eğitim Bakanlığı onayı alınmıştır.

 

 

PROGRAM HAKKINDA

 

“Yarını İnşa Et” programı ülkemizdeki 9-10-11. Sınıf öğrencilerine yönelik bir dijital dönüşüm eğitim programdır.

Programa gönüllü olarak katılan ve daha önce Arduino veya benzeri bir platformda çalışmış olan öğretmenler TTGV tarafından kendilerine ücretsiz sağlanan kitlerle 2 günlük uygulamalı elektronik ve programlama eğitimi alırlar.

Eğitim almış olan her öğretmen en fazla 4-5 öğrenciden oluşan gönüllü takımlarını oluşturur.

Gönüllü öğrenci takımları öğretmenlerinin rehberliğinde kendilerine TTGV tarafından sağlanan ücretsiz kitlerle sağlık, Çevre ve Enerji, Akıllı Şehirler, konu başlıklarında çevrelerinden belirledikleri sorunlara çözümler geliştiren projelerin demolarını oluşturmaya başlarlar.

Okullar tarafından görevlendirilecek proje koordinatör öğretmenler iki haftada bir TTGV’ye projedeki ilerleme hakkında bilgi verirler.

Demolarını tamamlayan öğrenci takımlarını projelerini TTGV tarafından hazırlanan formalara hikayeleştirerek ve görsellerle anlatarak aktarırlar ve bu formları program web sayfasına eklenir.

Programın her döneminde en başarılı projeler bağımsız bir Jüri tarafından seçilerek kamuoyuna açık bir etkinlikte ödüllendirilir.

Dönem başvuru ve değerlendirme takvimi Yarını İnşa Et Programı'nın web sayfasında yayınlanır.

 

TTGV #YarınıİnşaEt Programı ‘Make Tomorrow for Turkey” adıyla Scientix ‘in ‘STEM Education Practices’ Aralık raporunda Avrupa’nın yenilikçi öğretim uygulamalarından biri seçildi. Raporun tamamına erişim için tıklayınız.

 

PROGRAMIN GEREKÇESİ

 

  • Bugün dünyadaki 16-25 yaş arasındaki gençlerin dörtte birini temsil eden yaklaşık 300 milyon genç, ne bir işe sahip ne de bir eğitim programına kayıtlı.
  • Günümüzde ilkokula başlayan öğrencilerin %65’i dijital dönüşümün etkisiyle bugün mevcut olmayan mesleklerde çalışacaklar.
  • Dijital dönüşüm, önümüzdeki 10 yıl boyunca istihdam piyasası ve işgücünde aranan nitelikler üzerinde önemli değişikliklere neden olacak. Dijital dönüşümün gerektireceği yeni becerilere sahip olmayan ve sayıları çok daha yukarılara tırmanabilecek bu gençliğin tüm dünya ile birlikte ülkemiz için de sosyal ve ekonomik açıdan olumsuz sonuçları beraberinde getirme riski bulunuyor.
  • Dünya Ekonomik Forumu (WEF) ‘İstihdamın Geleceği’ (Future of Jobs) araştırmasına göre 2020 yılında geçerli olacak meslekler farklı beceriler gerektirecek. %36’sı kompleks problem çözme becerileri, %17’si isabetli karar verme ve sistem analizi gibi sistemsel yetenekler, %12’si ise kodlama, veri analizi ve güvenliği ve akıllı üretimin ihtiyacı olacak dikey uzmanlıklar olacak. Bu alanlarda meydana gelen gelişmeler yeni iş alanları ve mesleklerin ortaya çıkmasını sağlayacak.
  • 2023 yılında Dünyanın ilk 10 büyük ekonomisi arasına girmek, sanayinin rekabet gücünü artırmak ve sürdürülebilir kılmak, üretimde verimlilik ve artışı sağlamak için akıllı üretim sistemlerini hayata geçirmek ve değer zincirinin tüm halkalarında teknolojinin sunduğu imkânlardan faydalanmamız gerekiyor. Bunun için de öncelikle işgücümüzün niteliğini iyileştirmek zorundayız.
 

VIDEO